Wednesday, December 11, 2019 Register   Login   
 
Małopolska Noc Naukowców

30 września 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu – Małopolskiej Nocy Naukowców. Wydarzenie to ma na celu popularyzację nauki i na trwale wpisało się w kalendarz popularnonaukowych inicjatyw w Europie.

Nasi uczniowie odwiedzili Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN. Mieli okazję z bliska poznać fascynujący świat doświadczeń i eksperymentów, zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne i porozmawiać z naukowcami. Każdy  mógł poczuć się jak prawdziwy odkrywca. Skorzystaliśmy z bardzo bogatej oferty programu.
1.    POD CHMURKĄ – w namiotach rozstawionych przed budynkiem Instytutu oglądaliśmy prezentacje dokonań i osiągnięć pięciu oddziałów Instytutu, braliśmy udział w pokazach, eksperymentach, mieliśmy bezpośredni kontakt z pracownikami Instytutu. Wielu uczniów zdobyło Dyplom Młodego Naukowca oraz gadżety.
2.    Laboratorium pomiarów dawek promieniowania oraz monitorowania skażenia w środowisku – w tym miejscu zapoznaliśmy się  z różnymi rodzajami detektorów promieniowania jonizującego, zjawiskiem radioaktywności w środowisku, produktach spożywczych oraz metodami jej pomiaru, a także o szkodliwości radonu i sposobach obrony przed nim.
3.    Teleskop CTA (Cherenkov Telescope Array)  zobaczyliśmy z bliska prototyp teleskopu CTA, służący do badań promieniowania gamma. Zapoznaliśmy się z jego konstrukcją, celami obserwacji astronomicznych, a także mieliśmy możliwość sterowania tym niezwykłym urządzeniem.
4.    „TRIKI FIZYKI” – uczestniczyliśmy w niesamowitym pokazie eksperymentów fizycznych ukazujących niezwykłe i często niespodziewane przejawy praw fizyki. Wiemy już na przykład, czym pompuje się balony i dlaczego nie wszystkie gazy się do tego nadają, jaki ciężar utrzyma jajko albo dlaczego nie da się rozdzielić złączonych ze sobą książek.

Dodatkową atrakcją było to, że zajcia odbywały się nocą.

Uczniami opiekowały się panie: Małgorzata Borycka, Krystyna Jedynak i Marta Gajos.

 Print   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use