Wednesday, December 11, 2019 Register   Login   
 
Wycieczka do Krakowa
     19 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy V naszej szkoły pod opieką pani Grażyny Łysek i Małgorzaty Boryckiej wybrali się na wycieczkę do stolicy województwa. Drogę z Miechowa do Krakowa pokonali pociągiem Małopolskiej Kolei Aglomeracyjnej. Byli pod wrażeniem, tym bardziej że dla większości z nich była to pierwsza podróż takim środkiem transportu. Szybko, tanio i komfortowo dotarli na miejsce.
    Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Biblioteki Jagiellońskiej. Uczniowie zobaczyli od środka stary i nowy gmach biblioteki – jego katalogi (tradycyjne kartkowe, ale też komputerowy katalog zbiorów), wypożyczalnię, czytelnie i inne ciekawe miejsca. Duże wrażenie na nich zrobiły magazyny, mieszczące miliony woluminów, a wśród nich książki, czasopisma, stare druki, rękopisy, grafiki... Obserwowali pracę bibliotekarzy przygotowujących książki do wypożyczenia i ich transport do wypożyczalni, wprowadzających do ewidencji nowe egzemplarze, naprawiających zniszczone egzemplarze, przenoszących książki papierowe na nośniki cyfrowe…
    Z kolei przez Park Jordana i Błonia udali się na Stadion Cracovii, gdzie obejrzeli miejsca, do których normalnie postronne osoby nie mają wstępu. Zwiedzanie rozpoczęli od klubowego muzeum, które zawiera szereg piłkarskich i hokejowych pamiątek. Potem przeszli do Mix Zony (strefy medialnej, gdzie dziennikarze mogą porozmawiać z piłkarzami po meczu), a następnie do sali konferencyjnej, gdzie mieli możliwość wczucia się w atmosferę „konferencji prasowej” i zająć miejsca trenerów i dziennikarzy. Dzieci zwiedziły też trybunę prasową (najwyższą z trybun stadionu przy ul. Kałuży), loże i trybunę VIP, szatnie. Dalsza marszruta zaprowadziła zwiedzających na murawę, gdzie oprowadzająca zdradziła kilka ciekawostek na temat tego obiektu. A ukoronowaniem wizyty na stadionie była krótka rozmowa z kierownikiem drużyny Cracovii, Tomaszem Siemieńcem, który opowiedział o swojej pracy.

    Następnie uczestnicy wycieczki przeszli do Collegium Novum Uniwersytetu  Jagiellońskiego. Mieli okazję zwiedzić aulę, salę senacką, salę nr 56, do której władze okupacyjne 6 listopada 1939 r. podstępnie zwabiły krakowskich profesorów. Obejrzeli pamiątkową tablicę upamiętniającą wydarzenia Sonderaktion Krakau.
Na zakończenie pobytu w grodzie Kraka posłuchali opowiadania przewodnika o historii franciszkanów w Krakowie, a także obejrzeli witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego.

 Print   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use