Wednesday, December 11, 2019 Register   Login   
 
W Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk a Krakowie

24 lutego 2016 roku uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Antolce udali się na wycieczkę do Krakowa pod opieką pań: Krystyny Jedynak i Bożeny Brody. Zwiedzenie rozpoczęli od Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk, z którym nasza szkoła nawiązała  współpracę.
W Instytucie uczniowie zwiedzili Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych (LER IFJ PAN)  oraz Pracownię Badań Skażeń Radioaktywnych Środowiska. Dowiedzieli się:
- skąd pochodzi radioaktywność?
- o izotopach naturalnych, testach bomb atomowych i awarii elektrowni jądrowych,
- o naturalnym gazowym promieniowaniu izotopu radonu.
Mogli zobaczyć:
- badanie napromieniowania różnych ciał (grzybów, telefonów, zegarków itp.) za pomocą   dozymetru – przyrządu, który służy do wyznaczana dawek promieniowania związanych z emisją cząstek alfa, cząstek beta oraz promieniowania gamma,
- ciekły azot o  temperaturze  (200 0 C),
- jak zachowują się ciała zanurzone w ciekłym azocie,
- ile waży 0,5 l ołowiu,
- jak zmieniała się barwa ciał napromieniowanych pod wpływem światła emitowanego z  urządzenia pomiarowego,
- spektrometr w obudowie wykonanej z XIX wiecznej stali.
Instytut prowadzi prace w dziedzinie budowy materii i budowy jadra atomowego. Zajmują się także zastosowaniem promieniowania w medycynie i w wielu innych dziedzinach. Każde dziecko dostało mały upominek (ołówki, opaski odblaskowe, markery, książki „Nowe laboratorium Wiktora – sztuczki dla dzieci”)  Szkoła otrzymała materiały edukacyjne w postaci filmów i książek o tematyce przyrodniczej.
Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia, która znajduje się w krakowskim centrum handlowym ,,Plaza", gdzie uczniowie wzięli udział w lekcji "W.f.  z kręglami". Dzieci podzielone zostały na drużyny, a po zapoznaniu przez instruktora z zasadami gry, mogli rozpocząć rozgrywki. było dużo śmiechu i zabawy. Ta forma aktywności tak spodobała się uczniom, że zaplanowane są już kolejne wyjazdy do kręgielni.
Ostatnią atrakcją wycieczki było kino. Oglądaliśmy film p.t. ,, Zwierzogród ''  w technice 3D. Bajka nauczyła nas o tym, żeby spełniać swoje marzenia. Uczniowie wrócili wieczorem pełni niezapomnianych przygód.

 Print   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use