Wednesday, December 11, 2019 Register   Login   
 
Na Festiwalu Nauki w Krakowie
       Jednym z podstawowych celów wycieczki do Krakowa, było wzięcie udziału w Festiwalu Nauki. Głównym organizatorem był po raz kolejny  Uniwersytet Pedagogiczny. Hasłem przewodnim XVI edycji Festiwalu był:  Czas i przestrzeń, a patronem twórca literatury fantastyczno-naukowej - Stanisław Lem. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ, gdzie narodził się pomysł tej imprezy. Jednak już od 10 lat Festiwal współorganizują krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne. W ramach Festiwalu odbywają  się liczne prezentacje, wykłady, spotkania, prelekcje, wystawy i wycieczki. Na Rynku Głównym natomiast znajduje Festiwalowe Miasteczko Naukowe.
        Tam też udaliśmy się z naszymi uczniami, gdzie pod okiem pracowników naukowych i studentów mogli rozwijać swoje zainteresowania naukowe. Dzieci przechodząc z namiotu do namiotu, z wielkim zaangażowaniem obserwowały lub samodzielnie przeprowadzały doświadczenia, które poszerzały ich wiedzę na temat otaczającego ich świata.

Poznali np., smak banana i kiwi zamrożonego w ciekłym azocie, obserwowali świat kamerą termowizyjną, wykonywali doświadczenia z prądem elektrycznym, polem magnetycznym, napięciem powierzchniowym, obserwowali świat pod mikroskopem i wiele innym rzeczy z dziedziny matematyki,  przyrody, chemii, fizyki, biologii i innych.
Nie zabrakło też rozrywek, np. niezwykłe malowanie twarzy czy zabawy chustą animacyjną.

         Sprawdzali również poziom swojej wiedzy rozwiązując zagadki, testy i krzyżówki. Nagrodami były różnorodne gadżety oraz książki Stanisława Lema, a także instrukcje do ciekawych doświadczeń, które można przeprowadzić samodzielnie.


Zakończeniem wycieczki klas IV-VI był seans filmowy „Mój przyjaciel orzeł”  w Multikinie. To wzruszająca i pouczająca opowieść o niezwykłej relacji wiążącej drapieżnego ptaka i małego chłopca. 

 

 

 Print   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use