16 lipca 2020 Rejestruj   Zaloguj   
 
W Telewizji Kraków

20 czerwca 2012 roku uczestnicy warsztatów dziennikarskich oraz uczniowie klasy IV pod opieką pań: Grażyny Łysek oraz Małgorzaty Boryckiej odbyli wycieczkę do TVP Kraków na Krzemionkach. Chcieliśmy z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób powstają programy telewizyjne. Najpierw odwiedziliśmy redakcję znanej wszystkim Kroniki. Jest to program
informacyjny, który prezentuje najnowsze wiadomości z Krakowa i Małopolski.Program nadawany jest od 1966 roku. W neewsroomie podglądaliśmy redaktorów wydania Kroniki podczas pracy. Nasz przewodnik opowiedziłał nam o urządzeniu zwanym prompterem. Jest to urządzenie służące do wyświetlania wcześniej zapisanego tekstu, który jest czytany przez osobę stojącą przed kamerą.Osoba czytająca tekst z promptera może patrzeć wprost w obiektyw, co daje złudzenie naturalnego mówienia z pamięci.

Potem zwiedziliśmy studio S-1, gdzie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu na temat akustyki i oświetlenia. Ze studia S-1 jest emitowany program pt. „Kundel bury i kocury”. Mogliśmy zobaczyć greenbox i bluebox, czyli miejsca do realizacji pogody i efektów specjalnych. Pomieszczenie to posiada takie oświetlenie, które wystarczyłoby do zasilenia w energię miejscowości,w której mieszka 2,5 do 3 tys.mieszkańców. Tutaj dowiedzieliśmy się,w jaki sposób przygotowuje się prognozę pogody dla Krakowa i Małopolski.
Poznaliśmy miejsce, gdzie powstaje program „Młodzież kontra… czyli pod ostrzałem”. Znajdowała się tu tablica, na której podpisywali się goście biorący udział w tym programie.
Następnie udaliśmy się do niezwykłego miejsca, jakim był magazyn rekwizytów, mebli i kostiumów.

Potem odwiedziliśmy Wawel i spacerkiem przeszliśmy aż do Placu Matejki. Po drodze zwiedziliśmy Kościół Mariacki, Rynek, Sukiennice, budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na ulicy Jagiellońskiej spotkaliśmy Lajkonika.

 

 Drukuj   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Zasady zachowania prywatności  |  Zasady użytkowania