Wednesday, December 11, 2019 Register   Login   
 
Wycieczka do Bałtowa i Krzemionek Opatowskich

W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas III - VI oraz panie: Małgorzata Borycka, Krystyna Jedynak, Bożena Broda, Bogusława Oczkowicz, Ewa Doniec.

Najpierw zwiedziliśmy rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach Opatowskich. Kopalnie krzemienia pasiastego, eksploatowane były w latach ok. 3900-1600 p.n.e. Kopalnia ta należała do jednej z najważniejszych w Europie. Część wydobytego tutaj krzemienia była przetwarzana w okolicznych osadach i później rozprowadzana nawet na odległość 660 km. Najpopularniejszymi produktami były czworościenne siekiery i dłuta. W sąsiedztwie pola górniczego znajdują się rekonstrukcje domostw z końca neolitu i początków epoki brązu.
Kopalnie krzemienia w tym miejscu zostały odkryte w 1922 przez geologa Jana Samsonowicza. Zlokalizowano tu przeszło 2700 szybów połączonych siecią rozchodzących się promieniście chodników. W chodnikach odnaleziono pozostawione filary i ślady stemplowania. Na powierzchni odkryto pozostałości pracowni, w której obrabiano wydobyty krzemień. Na ścianach chodników zachowały się nieliczne rysunki wykonane przy pomocy węgla drzewnego. Podziemia są udostępnione do zwiedzania dzięki trasie turystycznej o długości 465 m.

Następnie udaliśmy się do Bałtowa, gdzie zwiedziliśmy największą atrakcję turystyczną  - Park Jurajski, założony tutaj w 2004, po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów.

 Print   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Privacy Statement  |  Terms Of Use