16 lipca 2020 Rejestruj   Zaloguj   
 
Z wizytą w teatrze
        23 maja 2014 r. uczniowie klas IV – VI naszej szkoły obejrzeli spektakl teatralny p.t. „Oskar i pani Róża”, zrealizowany na podstawie książki Erica Emanuela Schmitta o tym samym tytule przez łódzki Teatr „Pinokio” i wyreżyserowany przez Ewę Piotrowską. Było to możliwe dzięki internetowemu teatrowi TVP dla szkół, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej widowni.

         Sztuka opowiada o nastoletnim chłopcu chorym na raka. Oskar jest świadomy swojego stanu zdrowia, tym bardziej, że przeszczep się nie udał. Ma żal do rodziców, że nie rozmawiają z nim szczerze o zbliżającej się śmierci. Nastolatek zaprzyjaźnia się w szpitalu z wolontariuszką (byłą zapaśniczką), którą nazywa ciocią Różą. Tylko ona jest z nim szczera, tylko ona potrafi dotrzeć do umierającego dziecka. Namawia go aby pisał listy do Pana Boga i zwierzał Mu się ze swoich problemów. Razem przechodzą przez ten trudny dla wszystkich okres. Kiedy Oskar umiera, pani Róża pisze ostatni list do Boga. Dziękuje w nim, że mogła poznać chłopca.
         Spektakl wywarł ogromne wrażenie na młodzieży. Zrozumieli, że konieczna jest szczerość w kontaktach z drugim człowiekiem, ale też jak ważna jest rozmowa i obecność bliskich w okresie poprzedzającym śmierć.

 Drukuj   
Copyright 2007 by SP Antolka   |  Zasady zachowania prywatności  |  Zasady użytkowania